• Zdrowie psychiczne dzieci

• Nie boli, a niszczy ......temat o nieustającej aktualnościNie boli, a niszczy ...... - Obrazek 1

• Miło nam poinformować, że Gmina Radymno przystąpiła do współpracy z Radiem Eska – kampanii poświęconej problemom depresji wśród dzieci i młodzieży pod hasłem: ESKA - razem przeciw depresji.

Ideą akcji jest wsparcie w walce z depresją wśród młodych ludzi.
            Uczniu, Rodzicu, Nauczycielu
            Jeżeli odczuwasz, lub zauważasz u swojej koleżanki, u swojego kolegi, bądź też u swojego dziecka:
            • smutek
            • niskie poczucie własnej wartości
            • poczucie bezradności
            • rezygnację z zainteresowań i aktywności, które dotychczas sprawiały ci radość
            • zmiany w zakresie aktywności psychoruchowej
            • poczucie braku nadziei i sensu życia
            • nadmierne poczucie winy
            • spadek energii
            • nadmierna męczliwość
            • zaburzenia koncentracji uwagi
            • wzrost lub spadek apetytu
            • trudności z zasypianiem lub wczesne wybudzanie
            • nawracające myśli o śmierci i samobójstwie
            To właściwy moment aby komuś powiedzieć.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami.

a poniżej można pobrać pdf pomocnych materiałów

Depresja u dzieci

Dzieci, podobnie jak dorośli, mogą doświadczać nastroju, który potocznie określa się jako depresję. Dzieje się tak, gdy doznają one frustracji, rozczarowania lub kiedy przeżywają smutek związany ze stratą w ich życiu. Te trudne uczucia wywołane różnymi sytuacjami, zazwyczaj dość szybko mijają. Są jednak dzieci, które przez długi czas przeżywają smutek, z którym nie potrafią sobie poradzić.

Można powiedzieć, że cierpią z powodu depresji — choroby, którą do niedawna rozpoznawano jedynie u dorosłych.
          Dawniej depresja nie była u dzieci zauważana, ponieważ nie pytano ich o nastroje czy uczucia. Również dzisiaj nie uda się rozpoznać depresji, jeżeli nie porozmawiamy z dzieckiem o jego samopoczuciu, nastroju, problemach.
          Ponieważ dzieciom jest trudniej niż dorosłym nazywać swoje uczucia, częściej wyrażają je w zachowaniach, które bardziej przyciągają uwagę otoczenia niż ciche, wewnętrzne cierpienie.

Podobnie jak u dorosłych, objawami depresji u dzieci są:
          • smutek,
          • ograniczenie lub rezygnacja z zainteresowań i aktywności, które dotychczas sprawiały przyjemność,
          • zmiany w zakresie aktywności psychoruchowej — spowolnienie lub pobudzenie,
          • poczucie braku nadziei,
          • poczucie braku sensu życia,
          • niskie poczucie własnej wartości,
          • nadmierne poczucie winy,
          • poczucie bezradności,
          • nawracające myśli o śmierci lub samobójstwie,
          • spadek energii,
          • nadmierna męczliwość,
          • zaburzenia koncentracji uwagi,
          • wzrost lub spadek apetytu,
          • zmiana wzorca snu (utrzymujące się przez pewien czas wyraźne trudności z zasypianiem lub wczesne wybudzanie, np. ok. czwartej, piątej rano).

Dzieci są dla nas najważniejsze, zatem jeżeli coś nas niepokoi – działajmy. W szkole również można otrzymać ważne informacje.

Poniżej linki do materiałów na temat depresji:

Nastoletnia_depresja__poradnik_dla_rodzicow.pdf

Nastoletnia_depresja._Poradnik_dla_mlodziezy.pdf

Zdrowie_psychiczne_dzieci_i_mlodziezy.pdf

Warto również zapoznać się z poniższa stroną - tej wiedzy NIGDY nie za wiele. Hejt jest również przyczyną wielu problemów: