• Fundusze europejskie

          •  Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

            Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.  

            Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadził uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.

            Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji.

            Dostaliśmy również możliwość udziału w konkursie „Projekt: klimat!”, w ramach którego uczniowie mogą nagrać krótki film o zmianach klimatu w okolicy oraz sposobach im przeciwdziałania i zawalczyć o cenne nagrody. 

            Więcej o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

          • Tabliczka mnożenia

          • W tym roku obchodziliśmy XIII Światowe Dni Tabliczki Mnożenia, które odbyły się 17 listopada. 

            Świętowaliśmy i pokazywaliśmy, że tabliczka mnożenia nie jest trudna i nie jest nudna. Podczas lekcji uczniowie trenowali mnożenie i dzielenie na różnego rodzaju zadaniach i grach, przy których świetnie się bawili.

            Gry i zabawy dostarczyły wszystkim wiele emocji i pozwoliły przez zabawę utrwalić tak potrzebną na co dzień bohaterkę tych gier, czyli tabliczkę mnożenia.

            Wszystko odbywało się w wesołej atmosferze. Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty, więc ten dzień idealnie wpasowuje się w tę koncepcję. Dziękuję wszystkim uczniom i pracownikom szkoły, którzy z chęcią i zapałem zaangażowali się w obchody tego święta.

            Nauczyciel matematyki

             

          • ....ciąg dalszy kopanej piłki ....

          • Po raz kolejny możemy być dumni z naszych ministrantów. Nie tylko wzorowo wywiązują się ze służby przy ołtarzu Pańskim, ale jak się okazuje … bardzo dobrze grają również w piłkę nożną.

            W  sobotę, 16 grudnia w Orłach rozegrano dekanalny etap XIV Archidiecezjalnego Halowego Turnieju Piłki Nożnej. Nasi ministranci: w kategorii lektor młodszy i ministrant starszy, po zaciętej rywalizacji zdobyli dwa PIERWSZE miejsca i wywalczyli awans do kolejnego – archidiecezjalnego etapu.

          • Piłka w grze

          • W Sośnicy odbyły się zawody gminne piłki halowej chłopców. Nasi piłkarze - Michał Kwaśny, Oliwier Strawa, Marcin Gilarski, Wojciech Gałęza, Szymon Lechociński, Krystian Kobyłko, Aleksander Gwóźdź, Kacper Gwóźdź, Kacper Wojtuń oraz Ignacy Kosiński zdobyli I miejsce !!!!!

            Aleksander Gwóźdź ogłoszony został Zawodnikiem Turnieju i Królem Strzelców !!!!

            W turnieju wzięło 7 szkół  z terenu gminy.

          • Dodatkowy zastrzyk Kultury

          • Dnia 8 grudnia uczniowie klasy 4 i 5 oraz 7 i 8 uczestniczyli w wycieczce do Jarosławia. Cele wycieczki były dwa - zwiedzanie jarosławskich podziemi, oraz teatr. Klasy 4 i 5 były na spektaklu pt. "Ścieżkami Bogów", natomiast  7 i 8 brały udział w spektaklu pt. "Pan Tadeusz".

          • Mikołaj w szkole

          • 6 grudnia, jak to 6 grudnia - Mikołaj po świecie gania. Tak i przygnał do nas, ze śniegiem, prezentami

            i choinkami od Nadleśnictwa Jarosław.....

            Czekali z radością na niego nie tylko najmniejsi, dorośli też mieli radochę ;-) 

            Pędem pokonał wszystkie piętra i zakamarki szkolne, obdarowując wszystkich ......od tych najmniejszych .......

            ....poprzez ciut większych .......

            i tych jeszcze ciut ......

            Słitfocia z wyrośniętymi też była....

            ​​​​​​​

          • „ANTYMINA” - artystyczny program profilaktyki uzależni

          • Już kolejny raz w naszej Szkole odbyła się realizacja programu realizowanego przez rapera Mirka „Kolah” Kolczyka. 

            Celem programu było zbudowanie świadomości wśród młodzieży o szkodach zdrowotnych i społecznych wynikających z używania substancji psychoaktywnych, alkoholu, uzależnienia od hazardu i e-uzależnienia. Realizujący program wskazał jak działają mechanizmy uzależnienia i jak się przed nimi chronić.

            Bezpośredni kontakt z młodzieżą, muzyka rap, oraz autentyczność prowadzącego,  przyczyniło się do dużego zainteresowania poruszana tematyką.

             

          • Hej kolęda, kolęda

          • 13- go grudnia uczniowie klasy III naszej szkoły brali udział w XV Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Bożonarodzeniowej w Dobkowicach.

            Grand Prix otrzymała Patrycja Bugira za pełne uroku i wdzięczności wykonanie pastorałki „Aniołek maleńki”. W złotej piątce laureatów  znalazł się Jaś Gilarski, który brawurowo z przytupem zaśpiewał „Pastorałkę dziecięcą”. Gratulujemy udanych występów.

             

          • Glina, dzwony i fajki, czyli Mikołajki

          • 5-go grudnia uczniowie kl. 3 naszej szkoły uczestniczyli w  wyjazdowych warsztatach,  w Pracowni "Ceramiczny Lis" w Przemyślu. Wyjazd zorganizowali rodzice w ramach upominku mikołajkowego.

            Dzieci miały okazję zgłębiać tajniki sztuki garncarskiej. Z giny lepiły szopkę bożonarodzeniową, którą następnie malowały.

            Był też czas na poczęstunek i zakup pamiątek świątecznych z ceramiki.

            Następnie udaliśmy się do  Muzeum Dzwonów i Fajek. Tu największą atrakcją był widok z wieży muzeum na zimową panoramę Przemyśla. Dużym przeżyciem okazała się również podróż pociągiem w obie strony. Dziękujemy kochanym rodzicom!

          • Nie boli, a niszczy ......

          • ESKA - razem przeciw depresji.......​​​​​​

            Miło nam poinformować, że Gmina Radymno przystąpiła do współpracy z Radiem Eska – kampanii poświęconej problemom depresji wśród dzieci i młodzieży pod hasłem: ESKA - razem przeciw depresji.

            Ideą akcji jest wsparcie w walce z depresją wśród młodych ludzi.
            Uczniu, Rodzicu, Nauczycielu
            Jeżeli odczuwasz, lub zauważasz u swojej koleżanki, u swojego kolegi, bądź też u swojego dziecka:
            • smutek
            • niskie poczucie własnej wartości
            • poczucie bezradności
            • rezygnację z zainteresowań i aktywności, które dotychczas sprawiały ci radość
            • zmiany w zakresie aktywności psychoruchowej
            • poczucie braku nadziei i sensu życia
            • nadmierne poczucie winy
            • spadek energii
            • nadmierna męczliwość
            • zaburzenia koncentracji uwagi
            • wzrost lub spadek apetytu
            • trudności z zasypianiem lub wczesne wybudzanie
            • nawracające myśli o śmierci i samobójstwie
            To właściwy moment aby komuś powiedzieć.

            Zachęcamy do zapoznania się z materiałami.

            https://www.eska.pl/razemprzeciwdepresjigminaradymno/

            a poniżej można pobrać pdf pomocnych materiałów

            http://www.ugradymno.pl/asp/gmina-radymno-przeciw-depresji,225,,1

             

          • Święto Odzyskania Niepodległości

          • Jak co roku należy przypomnieć wszystkim ten jakże ważny fragment naszej historii...

            .....by nie zatarł się w pamięci pokoleń. Pani Eugenia Domszy wraz z uczniami klasy VI przygotowała akademię.

            Spektakl jakże ciekawy w swej formie.

            Sfera sacrum......

            i profanum.....

            .....walczyła o umysł i świadomość patriotyczną młodej Zosi, u której rozpędzona współczesność zaczynała zacierać tę świadomość.

            Bardzo pomysłowe mini-widowisko, dalekie od utartych schematów.

            Profesjonalnie prowadzona konferansjerka.....

            oraz dyrygenturę chóru

            ...wespół z naszym Sztandarem nadały uroczystości należytej barwy. 

             

          • W krainie muzyki i dobranocek

          • W dniu 2 listopada uczniowie klas 1-3 wybrali się do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie na koncert Pieśni patriotycznej. Mieli okazję posłuchać, ale też i pośpiewać, znane polskie pieśni patriotyczne jak np. „Serce w plecaku”, „Deszcz jesienny” z okresu wojennego i te zupełnie współczesne - „Co to jest niepodległość?” Przy tej okazji zapoznały się z budową instrumentów muzycznych: akordeonu, klarnetu, skrzypiec i sposobu wydobywania z nich dźwięku.

            Po krótkim odpoczynku w parku udali się do Muzeum Dobranocek, by obejrzeć eksponaty oryginalnych pacynek, kukiełek oraz różnych rekwizytów i zdjęć z popularnych dobranocek od lat 60-tych aż do czasów obecnych. Uczniowie pełni wrażeń  powrócili z tej wyprawy do domu, gdzie mogli z dziadkami i rodzicami porozmawiać o dobranockach z czasu ich dzieciństwa.

             

          • Na wesoło

          • We wtorek, 14 listopada, gościliśmy po raz kolejny w naszej szkole znanego już dzieciom Klauna Waldusia. Nasz gość, w zabawny i ciekawy sposób, przedstawił dzieciom rozrywkowy program, prezentując przy tym treści dotyczące podstawowych wartości i dobrego zachowania.

            Występ wypełniony był dynamicznymi scenkami, sztuczkami, trickami, zagadkami oraz muzyką. Prezentowane przez klauna zabawy rozwijały koordynację ruchową, wyobraźnię oraz kreatywne myślenie. Klaun angażował do zabawy uczniów

            a nawet nauczycieli

            nagradzając ich, jak zawsze, słodkimi upominkami.

            Spotkanie z Klaunem Waldusiem było nie tylko bardzo zabawne, ale również pouczające.

          • Chronimy naszą Ziemię

          • Podejmujemy działania

            na rzecz lepszej przyszłości naszej planety.

            Wiedza o zmianach klimatu i sposobach jego ochrony jest kluczowym elementem edukacji ekologicznej i gospodarczej. Dlatego nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej „Lekcja o funduszach europejskich”, w czasie której, uczniowie klasy VII i VIII, poznali wiele ważnych kwestii, takich jak:

            • istota i skutki zmian klimatu,
            • cele Unii Europejskiej w zakresie redukcję emisji CO2, promowania odnawialnych źródeł energii i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku,
            • przykłady projektów klimatycznych finansowanych ze środków europejskich, które mają na celu ograniczenie emisji i dostosowanie się do zmian klimatu, takie jak budowa elektrowni słonecznych, projekty zwiększające efektywność energetyczną budynków czy programy ochrony przyrody,
            • sposoby walki ze zmianami klimatu, takie jak oszczędzanie energii, ograniczanie zużycia plastiku, propagowanie transportu publicznego czy udział w akcjach społecznych na rzecz ochrony środowiska.

             

          • Podziękowania od pary prezydenckiej

          • Jak co roku dotarły do nas podziekowania za udział w Narodowym Czytaniu od pary prezydenckiej. Piękne wydanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej wzbogaci szkolny księgozbiór.

             

          • Szkoła pamięta.......

          • Przychodzi czas jesiennej zadumy, wspominania. Listopadowe święto przywodzi z otchłani pamięci Tych, których już cieleśnie wśród nas nie ma, ale właśnie - pamiętamy, wspominamy i odejść nie damy. 

             

          • Pasowanie na ucznia

          • 17 października 2023 r. pierwszoklasiści z naszej szkoły podczas uroczystej
            akademii, oficjalnie zostali pełnoprawnymi uczniami. To był wyjątkowy dzień, na który
            zostali zaproszeni wójt Gminy Radymno Bogdan Szylar 
            oraz rodzice pierwszoklasistów.

            Najmłodsi uczniowie pod kierunkiem wychowawczyni Zofii Maziarz zaprezentowali
            przed nauczycielami, swoimi rodzicami i kolegami z klas 0 – III swoje umiejętności,
            które nabyli przez niespełna miesiąc nauki.

            Najpierw uczniowie złożyli ślubowanie .....

            Pasowania na ucznia symbolicznym piórem dokonała dyrektorka szkoły Anna Michalska, wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia/uczennicę szkoły podstawowej im. Św. Michała Archanioła w Ostrowie”.

            ​​​​​​​Po akcie ślubowania i pasowania na ucznia, pani dyrektor oraz wójt Gminy Radymno
            Bogdan Szylar złożyli pierwszoklasistom gratulacje i najserdeczniejsze życzenia.
            Z okazji ślubowania uczniowie otrzymali upominki od pana wójta, rodziców oraz
            wychowawczyni.

            Po zakończeniu akademii świeżo upieczeni uczniowie udali się na
            słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i wytrwałości
            w zdobywaniu wiedzy. „Niech wyrosną z Was tacy, którzy ku gwiazdom wzlecieć
            zapragną”- J. Korczak.

          • Laptop dla ucznia

          • Wręczenie laptopów przez Bogdana Szylara  - Wójta Gminy Radymno wywołało uśmiechy na twarzach uczniów klasy IV.

            Program „Laptop dla ucznia” to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. To dziś tak fundamentalne umiejętności jak czytanie, pisanie, dodawanie, odejmowanie, mnożenie czy dzielenie. Bez nich nie sposób funkcjonować we współczesnym świecie wykorzystującym w życiu codziennym i pracy technologie cyfrowe. A bez rozwoju kompetencji cyfrowych nie uda się zbudować nowoczesnego, odpornego społeczeństwa i co za tym idzie – konkurencyjnej gospodarki. Laptopy pochodzące z rządowego programu „Laptop dla ucznia” ma na celu wspieranie edukacji cyfrowej i umożliwienie uczniom dostępu do technologii, które są potrzebne do nauki i rozwoju. To także wyrównywanie szans edukacyjnych.

            Wójt pogratulował dzieciom prezentu w postaci laptopa oraz życzył jak najlepszego wykorzystania sprzętu.

          • Hymn

          • 16.10.2023r. uczniowie naszej szkoły brali udział w VI edycji ogólnopolskiego konkursu "Do hymnu".

            Uczniowie zaśpiewali trzy pieśni : Mazurek Dąbrowskiego, Rota, Pieśń Powstańców 1863. Chór, składający się z uczniow od 1 do 8 klasy przygotowala Agnieszka Kusy. 

             

  • Galeria zdjęć

      brak danych