• Nauka w domu

          • Kochani, to nie extraferie, to stan wyższej konieczności. Uczymy się nadal, choć w ciut innych warunkach. Nauczyciele zadają Wam w różnych formach i na różne sposoby zadania do wykonania. Jedziemy cały czas do przodu, nie byczymy się. Niektórzy z nas podają swoje zadania poprzez messenger, maile i również tu, na podstronach nauczycielskich. Ja tak czynię i proszę wejść na mój profilek i ściągnąć sobie odpowiednie zadanka dla swoich klas. Pozdrowiska - nie szwendajcie się nie wiadomo gdzie, nie grupujcie, bo to obłędnie skraca drogę zarażenia, a i niepotrzebnie rozwija jego sieć. Przesiedźmy ten czas w domu, żeby zdrowo powitać wiosnę. Na podstrony proszę co jakiś czas zaglądać, mieć je na uwadze. To zadania obowiązkowe. Wasz Admiś.

          • WAŻNE !!!!

          • Szanowni Rodzice

            Informujemy, że od 12 marca 2020r.(od czwartku) do 25 marca 2020r.(do środy) oddział przedszkolny i szkoła zawiesza zajęcia. To decyzja MEN wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

             

            12 i 13 marca br. to okres przejściowy, w którym działania opiekuńcze, skierowane będą do dzieci, które nie mają opieki w domu.  

             

            Od 16 marca 2020r. Szkoła bezzwzgldnie zawiesza wszystkie zajęcia w szkole.

             

            Więcej informacji tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zawieszenie-zajec

             

            Uczniu:

            • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
            • przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie oznacza dni wolnych od nauki;
            • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Wypełniaj zadania polecone przez przez Twojego nauczyciela;
            • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;

            Rodzicu:

            • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
            • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
            • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
            • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju

             

             

          • Zapomnieć nie wolno .....

          • Tegoroczne Obchody Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych" w naszej szkole odbyły się 3 marca.

            Po raz kolejny na uroczystym apelu uczniowie przypominali, kim są żołnierze niezłomni i dlaczego 1 marca ich wspominamy? Następnie opowiadali o życiu żołnierzy, których sylwetki widać na koszulkach, w które ubrani byli uczniowie 6 klasy. Przygotowana została na tę okoliczność również piękna, wzruszająca gazetka i wystawka.  Łza zakręciła się w oku, kiedy zabrzmiały fragmenty listów, jakie pisali żołnierze: ppłk Łukasz Ciepliński pseudonim ,,Pług", gen. August Emil Fieldorf ,,Nil", Danuta Siedzikówna ,,Inka", rotmistrz Witold Pilecki ,, Druh" .... listy do swoich bliskich. Na zakończenie ksiądz proboszcz Robert Łuc, pani dyrektor Anna Michalska i wszyscy zgromadzeni pomodlili się w intencji żołnierzy wyklętych. Cześć i chwała bohaterom!

          • Bitwa o gęś

          • 6 marca odbyła się „Banachiada” – pięciogodzinny maraton matematyczny (mnie by zabiło 7 minut) adresowany do uczniów szkoły podstawowej, których praca przebiega w dwuosobowych zespołach pracujących przy oddzielnych stolikach i polega na rozwiązaniu jak największej liczby zadań. Ten zespołowy charakter rozwiązywania problemów, odwołuje się do tradycji Kawiarni Szkockiej, w której odbywały się spotkania matematyków lwowskich, a wśród których Banach oraz jego uczniowie stanowili najbardziej intensywnie pracujący kawiarniany zespół.

                   W VIII edycji konkursu naszą szkołę reprezentowali uczniowie VI klasy: Magdalena Stawarz i Mikołaj Brzyski

            Zwycięzców mózgozmagań poznamy 24 marca, do tego czasu trzymamy za Magdą i Mikołajem kciuki, aby udało im się zdobyć laur zwycięzców, czyli "Złotą Gęś"..... znaczy się tak ładnie przypieczoną.....

            Magda jak na razie ma piękną kokardę na głowie - wiwat Fotograf(ka) ;-) Od przyszłego sezonu to będzie hit mody, każda mózgomatematyca będzie takie nosiła.

          • Polacy nie gęsi i języki znają ;-)

          • tak to parafrazując Mikołaja Reja spieszę z informacją, że nasz Mateusz Kiełt został Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka angielskiego !!!!! To ostatni etap, wyżej sie nie da :-) Gratulejszyny Mateusz od całej szkoły.

          • Zdrowie świata w naszych rękach

          • Kolejna odsłona z realizacji projektu SKC "Edukacja ekologiczna w duchu św. Franciszka..." - projekt ten, to przede wszystkim działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat bezpieczeństwa ekologicznego i kształtowanie postaw ekologicznych dzieci i młodzieży w naszej szkole.

            Ekologia, to ostatnimi laty modny temat. Czas jednak stanąć na nogi, modę na bok odsunąć i zrozumieć, że to nie moda, tylko wymóg naszej przyszłości. Ekologią trzeba się zająć bardzo poważnie, począwszy od najmłodszego, tego który ma już świadomość co czyni, do najstarszego. Bez tego działania niestety nasza Ziemia nie będzie miała lekko. Należy bardzo poważnie wziąć się za walkę o Jej dobro, zdrowie i czysty przyszły byt.

            Przy tej okazji należy to zacząć od .... siebie, czyli zdrowy człowiek tworzy świadomie zdrowe otoczenie, by ono w reakcji działało zdrowiem na nas. W celu dbałości o własne zdrowie odbył się „Dzień marchewki”, na którym dzieci poznały znaczenie warzyw dla zdrowia, ich przemożnego wpływu na nasz organizm. Rodzice jak zwykle nie zawiedli i pomogli - wykorzystując zakupioną dla szkoły nowoczesną sokowirówkę zrobili sok marchewkowy, jabłka i inne owoce też poszły w ruch .... oj, dobre to było, dobre.

            Dla najmłodszych w ramach poznania przyrody i wejścia w ekologię otoczenia zorganizowaliśmy spotkanie z leśniczym, panem Pawłem Fusem, który bardzo ciekawie i obrazowo opowiedział nam o swojej pracy w środowisku leśnym. Wcześniej takie spotkanie mieliśmy z Panem Pawłem w Nadleśnictwie Jarosław, tylko że uczestnikami były starsze klasy .... o tym już było na naszych łamach.

            W ramach walki z otaczającym nas chaosem śmieciowym zakupione zostały kosze do segregacji wszelakich odpadów.......

            Kosze trafiły na korytarze szkolne i do klas ......

            W tematyce recyklingu odbyły się również zajęcia o tematyce ekologiczno-przyrodniczej, mające na celu wdrażanie dzieci do segregowania śmieci i do zrozumienia celowości funkcjonowania recyklingu. Dzielnie wspomagał nas tutaj nasz Sołtys, Pan Paweł Siara, który prócz pogadanki dla najmłodszych przyniósł fajowe długopisy, całe wykonane z materiałów odzyskanych drogą recyklingu.

            Nasi uczniowie mieli też możliwość wykorzystania gier edukacyjnych wykonanych z surowców naturalnych - gry rozwijające umysł lub dające odpoczynek, a przy okazji gdzieś tam w dalekiej przyszłości ekologiczny ich koniec, lub powrót "do obiegu".

            ........a szkolny biolog czuwa nad powrotem śmiercionośnych baterii do należytej utylizacji. Bateria rzecz przydatna, ale jej "zwłoki" wyczerpane z energii stanowią okrutne zagrożenie dla środowiska. Wszelkie zużyte baterie trafiają do biologa, a wspomaga go niedawno otrzymany w ramach projektu ciekawy sprzęt, którym można zbadać faktyczne zużycie ogniwa ... bardzo mi się ono podoba, bo różnokolorowe światełka - mrygadełka pokazują co w baterii "siedzi" ..... 

            ....... dusza biologa jest oczarowana całym przedsięwzięciem .... różnie niż u innych ludzi dusza ta uzewnętrznia swą radość - tutaj osiągnęła szczyty ekozadowolenia.

          • „Do Hymnu”

          • 20 lutego 2020 r. uczniowie z klas od I do VIII Szkoły Podstawowej w Ostrowie, brali udział w III Ogólnopolskim Konkursie „Do Hymnu” organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Programu Wieloletniego “NIEPODLEGŁA”na lata 2017-2022.

            W swoim wystąpieniu, chór pod dyrygenturą Pani Agnieszki Kusy zaprezentował 3 pieśni hymniczne: „Mazurek Dąbrowskiego” do słów Józefa Wybickiego, „Rotę” do słów Marii Konopnickiej oraz „Gaude Mater Polonia” do słów Wincentego z Kielc.

            Artyści swoim wykonaniem zachwycili komisję konkursową, w skład której wchodzili: Pani dr Katarzyna Sobas oraz Pan prof. dr hab. Grzegorz Oliwa.

            To kolejne ważne wydarzenie w życiu naszej szkoły, podczas którego podejmowane działanie podkreślają wagę znaczenia patriotyzmu w wychowaniu młodego pokolenia. Swoją obecnością wspierał nas, jak zawsze Pan Bogdan Szylar – Wójt Gminy Radymno, oraz Pan Paweł Siara – Sołtys wsi Ostrów. Dyrekcja jak zwykle całość okrasiła pięknym słowem.

            Nasza szkoła jest jedną z 300 szkół zakwalifikowanych do tak pięknego, ważnego i jednocześnie trudnego przedsięwzięcia. Jesteśmy dumni z naszych uczniów (którzy nawet przy zejściu ze sceny zachowali się jak rasowy, prawdziwy Chór ... i celowo piszę to z dużej litery tutaj) ........

            .........i z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.  Na razie otrzymaliśmy dyplomy pamiątkowe ....

            Caaaałkiem inną ucztą było patrzenie na uduchowione wzloty Pani Dyrygent .... miała Ona osobną widownię ....

            ...z zapartym tchem, łzami w oczach i kwieciem wiosennym w sercu podziwialiśmy zestaw magicznych łamańców ręcznych naszej Agnieszki ...... chylimy kapelusza, jak to mówią wirtuozi francuskiej dyrygentury - chapeau bas.

            Zaczęło się cicho, spokojnie .... gesty Mistrzyni i śpiew Chóru płynęły niczym strumyk z wolna..... takoż i Agnieszka smyrała rękoma otaczający Ją nimb powietrzny......Jednak z czasem muzyczna euforia porwała nam Dyrygentkę i uniosła na swych skrzydłach w obłoki niebytu zapisanego na pięciolinii ..... to były dwa osobne arcywykwintne dania dla umysłu - Śpiew i Agnieszka.....no dobrze, skończę już, bo mi w szkole łeb urwą ... hmmmm, może wezmę najutro L4? ;-) 

            To było najprawdziwsze Gaude Mater ze swoich szkolnych Dzieci.

            Można występ pooglądać i posłuchać tutaj - https://www.youtube.com/watch?v=x_-OvIxoYP0

            ....dzięki naszej pięknej Operatorce 

          • Siatkówka i my

          • Gminny Turniej piłki siatkowej w Skołoszowie - nasi siatkarze wyskakali I miejsce :-) - Kosiński Jan, Kosiński Filip, Jakubik Sebastian, Patryk Czyż, Patryk Kwaśny, Hubert Homa, Aleksander Duda, Karol Kubaka oraz Kacper Ośmak.

          • Ping-pong i magia odbijania ....

          • ...... prawo, lewo, biała kulka fruwa..... ja tam z tego nic nie wiem, ale nasi tenisiści walczyli dzielnie i wiedzieli o co chodzi :-) Gminne zawody w tenisie stołowym w Świętem  - zajęliśmy 4 miejsce. Ducha sportowego naszej szkoły dzielnie bronili Sota Michał, Brzyski Mikołaj oraz Adrian Gilarski.

          • Zabawa choinkowa 2020

          • Czas zabawy ... trzeba nogom dać się wyskakać :-)

            Bardzo dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie zabawy, za wspaniały poczęstunek, tak by ciało paliwa do tańca dostało jak należy. Poniżej fotorelacja z "Choinki" ... było wesoło, tanecznie i smacznie ... no i o czym tu mi się rozpisywać? - dziękujemy raz jeszcze.......

          • Nasz Mateusz

          • 15.02.2020r. uczeń klasy VI Mateusz Kiełt po raz  kolejny reprezentował naszą szkołę na Konkursie Kuratoryjnym z języka angielskiego - etap wojewódzki, który odbył się w Rzeszowie. Jesteśmy dumni, że Mateusz znalazł się wśród finalistów.

          • Witaminy kręcą światem

          • Dzień marchewki w naszej szkole .... wieeeeem, wpis opóźniony, ale zima-niezima paskudna za oknem, to i zapłon przygasł.

            No ale, właśnie ta paskudniczość aury zaokiennej wpływa na cielsko źle, osłabia umysł i wspomniane cielsko fizycznie. Należy w ten czas kiepski pamiętać o wspomaganiu, a nim to są witaminy wszelakie. Nic nie zastąpi tych naturalnych, bowiem suplementowanie sztucznymi preparatami daje tylko niewielki procent wchłoniętych witamin. Naturane - wchłaniają się w 100%. W trosce o zdrowie dzieci (no i moje) nasze Mamy przybyły uzbrojone w hałaśliwe maszyny do pobierania witamin z tego, co Natura dała. Pełne kosze owoców i marchewki wylądowały w szkolnej kuchence. Zaczęło się duszenie, wyciskanie, mielenie ..... sokowanie. 
            Składamy ukłony i podziękowania od całej społeczności szkolnej dla wszystkich darczyńców warzyw i owoców, szczególnie tych marchewkowych dla naszych Mam: Ani Broszko i Joli Pasaj, zaangażowanych w tą akcję witaminkową .... Dusicielki Warzywno-owocowe z Nich pierwsza klasa :-)

            Na poniższej minifotorelacji to początek trasy witaminowej po caaaałej szkole..... do mnie też zajechano, osobiście zmiotłem w sumie 5 szklanek .... dojechałem do domu, dojechałem ;-) 

          • Dzień Babci i Dziadka i .... była herbatka

          • To już tradycja w Ostrowie, że w Szkole Podstawowej iż nasze dzieci wraz z dorosłymi uroczyście świętują Dzień Babci i Dziadka. Tegoroczne spotkanie odbyło się 30 stycznia. Rozpoczęło się w kościele parafialnym dziękczynną mszą świętą, której przewodniczył ks. Robert Łuc, zaś wzruszające kazanie wygłosił o. Zdzisław Szymczycha.

            Później seniorzy udali się do szkoły, gdzie miał miejsce ciąg dalszy świętowania. Na początku ciepłe słowa do wszystkich zgromadzonych połączone z życzeniami skierowała pani dyrektor Anna Michalska (tutaj z dwóch różnych ujęć ;-) .... pewnie oberwę za to, ale cóż, zawsze mnie uczono, że ładnych rzeczy nie wolno przed ludźmi kryć .... znaczy się ja tutaj o tym filigranowym "tatuażu"..........)

            Następnie głos zabrał wójt Gminy Radymno pan Bogdan Szylar.

            Padały poważne słowa o ciągłości pokoleń i wartościach, które dziadkowie, przekazują młodemu pokoleniu. Mają oni dla nich zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuki są dla nich radością życia. Podczas bogatej i urozmaiconej część artystycznej, pod czujnym, „matczynym” okiem Sabiny Buśko, Elżbiety Pusztuk, Marii Harasik, Celiny Trelki i Zofii Maziarz zaprezentowały się dzieci z oddziałów przedszkolnych, klasy I, II, III, oraz IV z inscenizacją pt: ,,Wspomnień czar".

            Nasi kochani Goście nie zawiedli .......

            Z właściwym sobie wdziękiem, przy równie finezyjnym akompaniamencie szkolnych wirtuozów klawiszy wszelakich -  pianinoomacacza Agnieszki Kusy i dmuchacza rurowego Pawła Rojka ....

            .........szkolni artyści obdarowali przybyłych seniorów tańcami .....

            wierszami ......

            piosenkami .......

            ​​​​​​​i życzeniami ......

            Z początku wejście było poważne, acz bez tremy widocznej .....

            ......polonezem jak przystało scenę rozgrzano ......

            ........ potem już ciężko było zatrzymać tan młodych dusz ....było żywiołowo :-) 

            Wszystkim udzieliła się atmosfera pełna radości, wspólnej zabawy, uśmiechów i wzruszeń. Niejedna łezka zakręciła się w oku i serce zaczęło mocniej bić i wróciły dawne wspomnienia, gdy na scenie zabrzmiały pięknie wykonane ludowe utwory z czasów ich młodości....... było nad czym zadumać się .....

            Szczęśliwe, wzruszone i rozpromienione twarze seniorów były wyrazem tego, jak ważne są dla nich takie otwarte spotkania i chwile spędzone z wnukami. Natomiast dzieci uczą się doceniać, jak ogromną rolę pełnią w Ich życiu, oraz życiu całej Rodziny Babcie i Dziadkowie. Po części artystycznej nadszedł czas na poczęstunek przygotowany przez naszych nieocenionych  Rodziców i zawsze gotowe do pomocy Koło Gospodyń Wiejskich. Wielkie wsparcie Sponsorów wniosło równie ogromny wkład.

            W uroczystościach wzięli udział: Wójt Gminy Radymno p. Bogdan Szylar, ks. Proboszcz Robert Łuc, ks. Jacek Magoń, o. Zdzisław Szymczycha, Radni gminy Radymno p. Józef Blok i p. Paweł Siara, Prezes KGW p. Zofia Wojciechowska,  przedstawiciele Rad Klasowych Rodziców.

            Serdecznie dziękujemy naszym Seniorom za przybycie oraz wszystkim Ludziom o Dobrym Sercu, którzy przyczynili się do przygotowania tego pięknego święta w naszej szkole.

          • Matematyczne zmagania

          • ZAPRASZAMY UCZNIÓW Z POWIATU JAROSŁAWSKIEGO

            DO UDZIAŁU W  I  POWIATOWYM KONKURSIE

            MATEMATYCZNYM

            POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

            organizowanym w Szkole Podstawowej w Ostrowie w dniu 13.03.2020r.

            „Wszyscy pędzą ku nowemu,

            u nas będzie po staremu…”

            Świat zmienia się każdego dnia dzięki nam i dla nas. Żyjemy w świecie coraz bardziej zmechanizowanym i skomputeryzowanym, w którym wymiana informacji jest szybka              i sprawna. Już od najmłodszych pokoleń widoczne są zmiany w światopoglądzie oraz stylu życia ludzi, który odbiega znacząco od tego - jaki my, dziś dorośli - prowadziliśmy w wieku dziecięcym.

            Współczesny świat pędzi do przodu w bardzo szybkim tempie, a my - razem z nim.     A gdyby tak choć na kilka godzin cofnąć czas i przenieść się do przeszłości. Zobaczyć            i zmierzyć się z zadaniami, jakie rozwiązywali nasi przodkowie.

            U nas to możliwe

            Na naszym konkursie matematycznym uczestnicy spotkają się z zadaniami napisanymi językiem staropolskim, które stanowią świetną ilustrację polszczyzny tamtych czasów. Pierwsze takie zadania pochodzą z XVI wieku i choć zapisane inaczej niż dziś, czyta się je bez większych trudności.

            Zachęcamy do udziału w konkursie .

            Organizatorzy

             

            DO POBRANIA - REGULAMIN_Powrot_do_przeszlosci.pdf

          • Moc truchleje !!!!!

          •      W szkole naszej dzisiaj święto – Jasełka, ba, ale jakie??? Takich to jeszcze nie było. Zjednoczone Siły Rodzinne takie teatrum wespół przygotowały, że Admiś gębę rozdziawił, a słowem ludzkim pewnikiem dopiero w Wigiliję się ozwie.

            Na Sali zgromadziła się widownia.......

            .......pośród której serdecznie przywitaliśmy po raz pierwszy goszczącego w naszej szkole Starostę powiatu jarosławskiego Pana Stanisława Kłopota. Równie gorącym sercem powitaliśmy Wójta Gminy Radymno Pana Bogdana Szylara. Duchową pieczę nad całością roztoczył Proboszcz Robert Łuc. Firmament naszego spektaklu uświetnili: męskie ramię Rady Gminy – Panowie Radni Józef Blok oraz Paweł Siara wraz z Żonami. Nie zabrakło oczywiście Zastępów Niebieskich nam sprzyjających – Rady Rodziców w przedstawicielstwie cielesnym Pani Beaty Blok, Marzeny Dudy, Anny Gilarskiej oraz Pana Krzysztofa Skotnickiego.

                       Sceną dziś zawładnęło 69 aktorów, z czego najmłodszy ma 4 miesiące ;-) Jemu należą się brawa, bowiem godzinny spektakl przeleżał sobie w objęciach Panny popatrując wokoło….. Reszta to aktorzy począwszy od przedszkola aż do Rodzica. W tle, jak zwykle niewidoczne, schowane za kartkami ze scenariuszem, za konsoletą muzyczną stały Panie Elżbieta Pusztuk, Renata Iwańska, Sabina Buśko, Magdalena Sobolewska, Magda Suchy-Gral, Aneta Zubrzycka, męskie ramię zbrojne Paweł Siara i Paweł Rojek, oraz pracownicy obsługi. Wierną nam widownię utworzyły trzy pokolenia Mieszkańców.

            Na naszą scenę w pierwszym orszaku z Niebios spłynęło kilkanaście Mam-Anielic wraz z gwiazdozbiorem dzieci.

            Z początku utworzyły Niebiański szpaler.....

            ...... wstępne słowo głosząc ......

            ......zaś chwile potem Gwiazdy poczęły wirować.......

            ......coraz szybciej ......

            Towarzyszyły Im ciche słowa zwiastujące przybycie Jezusa......

            Przednią straż wzmocniły Krasnoludki - ….niektóre zapatrzone w jasność Gwiazdy Północy (ale o Niej później).

            Krasnoludzinie oddały się swym tańcom leśnym, by złe moce przegonić .........

            ........zaś Krasnoludowie …. no jak to faceci, oni to poklaskać i owszem, no tańców wydziwiać…. nie przystoi.......

            Taneczny dryg trzymał niektórych jeszcze po zejściu ze sceny.....

            Inne zmogło zmęczenie i czas oczekiwania na Pana ….. ziewańsko było silniejsze od krasnoludzianej siły......

            Światło rozjaśniające drogę miało też swą strażniczkę........

            ......Wreszcie Rodzina przybyła …… ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            .......towarzyszył Jej śpiew …..

            Natychmiast przybiegły zwierzaki.......

            .........i straż solidną zaciągnęły przy szopie......

            Z prawej flanki bezpieczeństwa Rodziny pilnował lud góralski. Rodzicielskiego chłopa kupa z młodzieżowym wsparciem.....

            Wspomniana wcześniej Gwiazda Północy (tak sobie nazwałem Mamę, bo oczarowała mnie Jej suknia rodem z północnej, zimnej Norwegii …. wieeeele bym dał ;-) przywiodła pod szopę Tercet Królewski.........

            – Kacper, Melchior i Baltazar dary złożyli jako przystało ….

            Widowisko zjawiskowe, skali porównawczej nie chcę przytaczać, bo na dana chwilę ….. no nie jestem w stanie, nie znajduję otpowiedniego ogromu. W każdym razie Aktorzy otrzymali standing ovation ......

            ...........i były to absolutnie zasłużone owejszyny.

            Całość pochwalnym słowem zamknęli nasi goście – Panowie Starosta Powiatu .....

            .........i Wójt Gminy. Dziękujemy serdecznie, nisko się kłaniamy i zawsze drzwi otwarte mamy.

            Po spektaklu zgromadzenie przeniosło się do wigilijnego stołu – poniżej ktrótka fotorelacja......Po staropolsku rozpoczęliśmy modlitwą i błogosławieństwiem .....

            .....potem wszyscy wszystkim ślą życzenia :-) 

            ....jedz Pawełku, jedz ;-) 

            Wesołych, zdrowych i spokojnych Świąt !!!!!!

          • Wokół choinki z piernikami

          • Choć za oknem wiośnieje nam z dnia na dzień, to jednak Duch Świąt i Tradycji w klasie II nie upadł. Tu już czuć zbliżające się święta. A czuć je dosłownie.  

                    17 grudnia odbyły się ciekawe zajęcia. Dzieci piekły świąteczne pierniczki pod czujnym okiem swojej pani oraz pomocnych w tym dniu Mam - pani Mai Suchy i Beaty Florek.  Wszyscy byli bardzo zaangażowani, a mąka fruwała wszędzie …. no i dobrze, bo śniegu zero za oknem. Wspólnymi siłami dzieci wyrobiły ciasto, potem je wałkowały i wycinały ciasteczka. Największą frajdę sprawiało jednak ozdabianie pierniczków.

            Niestety, Misiek–Admisiek się nie załapał  na piernikowe łakocie :-( 

          • Razem ze Św. Franciszkiem o przyrodzie

          • Nasza szkoła ostro działa na niwie projektu „Edukacja ekologiczna w duchu św. FranciszkaWszystko zaczęło się od  aktywności Szkolnego Koła Caritas, które pod czujnym okiem duchowego przywódcy, naszego księdza Jacka (tu na foci nasza Przednia Straż św. Franciszkanauczająca Swoją gwardię)

             

            przygotowało prezentację zaznajamiając uczniów szkoły z żywotem Św. Franciszka (Pierwszego Ekologa po mojemu). Uczniowie przedstawili 14 mądrych rad Świętego, który żył na przełomie XII i XIII wieku. Mimo upływu wielu lat, ba, stuleci,  przekonajcie się sami, że Jego rady są aktualne dziś i po wsze czasy. Sa po prostu ponadczasowe:

            1. Nie ma nic niemożliwego...

            2. Zawsze jest nadzieja...

            3. Szanuj swych braci mniejszych...

            4.W dawaniu jest radość...

            5.Niech natura będzie Twoim nauczycielem...

            6.Najważniejsze jest przebaczenie...

            7.Dbaj o swych kudłatych przyjaciół...

            8.Nieś światło Chrystusa w ciemność...

            9. Dawaj dobry przykład...

            10.Przyjmij cierpienie...

            11.Zachowaj pokorę...

            12. Bądź wierny swoim słowom...

            13.Bądź bezinteresowny...

            14.Pamiętaj, że zasługujesz na szacunek...

            Młodzież również czytała fragmenty encykliki „Laudato Si”. To było dla ducha, a dla ciała Szkolne Koło przeszło do działania. Na placu szkolnym posadzone zostało drzewo, które mamy nadzieję już na wiosnę upiększy nasze otoczenie, a my będziemy mieć możliwość odczuwania radości, jaki daje kontakt z przyrodą. Nasi uczniowie przy wsparciu rodziców też stanęli na wysokości zadania, zrobione karmniki (w ramach lekcji techniki) suto zastawione ziarnem czekają na wróbelki, sikorki, itp. Dokarmianie ptaków pozwoli na rozwijanie wrażliwości, i emocjonalnego związku z przyrodą. Szkolny biolog nosi się z zamiarem tworzenia przy udziale dzieci zielnika roślin Ostrowa, który zdeponowany by był w czeluściach jego pracowni. Zaznajomiłoby to dzieci z zielepuchami porastającymi Ostrów, które to już by nie były tak bezimiennie mijane po drodze. Mamy nadzieję, że św. Franciszek jest z nas zadowolony i w Niebie na z tego radość.

          • Mówimy w różnych językach

          •  Nasz Mateusz Kiełt przeszedł kolejny etap rejonowy w konkursie kuratoryjnym z języka angielskiego ..... dzielnie idzie dalej naprzód (tu na foci przystaną na chwilę, by pokazać radość Swą) ...idzie teraz do etapu wojewódzkiego. Mateusz, roznieś tam wszystkich ;-)

          • Hej kolęda !!!

          • 11 grudnia 2019 r.  uczniowie klasy drugiej Anna Stawarz i Mateusz Szymczycha wzięli udział w XI Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Bożonarodzeniowej w Dobkowicach.  Mateusz wykonał brawurowo utwór „Dziecięca  pastorałka”. Ania wystąpiła z utworem „ Maleńka miłość”,  za wykonanie którego została laureatką i znalazła się w gronie „ Złotej piątki”. Wielkie brawa i gratulacje!

          • Lekcja historii na wypadzie

          • Zakończyła się I wojna światowa w 1918 roku. Nareszcie! Mieszkańcy Radymna, Jarosławia, Ostrowa i okolic starali się jak najszybciej wrócić do normalności. Dzieci poszły do szkoły powszechnej, aby uczyć się: rachunków z geometrią, ćwiczeń cielesnych, robót kobiecych i innych tam takich przedmiotów. Radziły sobie, jak widać dobrze (też chcielibyśmy tak "załatwiać" świadectwa ;-) )

            Rozwijało się również życie towarzyskie w tzw. dwudziestoleciu międzywojennym 1918-1939. Spotkania przy herbatce i ciasteczku stały się okazją do rozmów o tym, co komu na sercu leżało: o pogodzie, polityce, ślubach, pogrzebach, planach na przyszłość. Nauka nie poszła w las. Zawsze trzeba najpierw zbadać teren... i zacząć od... wąchania.

            ​​​​​​​Pod koniec wyjątkowo ciepłego i słonecznego sierpnia 1939 roku coraz częściej docierały do nas niepokojące informacje o agresji Niemiec, ale niewiele osób zdawało sobie sprawę z grozy sytuacji... Niemcy daleko - mówili-. Nie odważą się... mamy sojuszników... Trzeba korzystać z pięknej pogody i wakacji...

            Niestety 1 września 1939 roku stało się najgorsze - Niemcy zaatakowali Polskę. Jakby tego było mało 17 września to samo zrobił to Związek Radziecki.

            Młodzi ludzie zamiast do szkół poszli walczyć z wrogiem.....​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            ​​​​​​​Krwawe i wyniszczające walki toczyły się na naszych terenach: w Jarosławiu, Radymnie i okolicach.

            Kto robi zakupy w mieście, to poznaje to miejsce w Radymnie, które kiedyś wyglądało zupełnie inaczej (założę się, że nasza Kierowniczka na pewno poznaje ).

            Dwie okupacje. Masowe mordowanie ludności podbitej, grabieże, uliczne egzekucje, walki o każdy metr ziemi w Jarosławiu i okolicach, o tym nie można zapomnieć. Służy temu wystawa w muzeum, w kamienicy Orsettich, którą obejrzeli nasi uczniowie z klasy V,VI i VII z opiekunami dnia 04.12.2019roku. 

  • Galeria zdjęć

      brak danych