W dniach od 14 do 16 marca mury naszej szkoły przesiąkły duchem Królowej Nauk – matematyki (piszę małą literą bo i tak wiem, że królowa jest tylko jedna - Biologia). Trzydniowe zmagania na rozmaitych niszach matematycznych, wespół z innymi szkołami spowodowały całkowite odwodnienie antymatematycznego mózgu Admisia (stąd to opóźnienie we wpisie.......trzeba było admisiowe zwoje nawodnić, gdyż ich gąbczasta struktura uległa totalnej destrukcji).
Całości przewodziła Bogini Matematyki – Ewa
W pierwszym dniu zmagano się z pokrętnymi zakamarkami myślowymi, jakie tworzy liczba Pi (jakiś taki daszek – Π, który ma tam coś wspólnego z kółkiem).
W szranki stanęły szkoły:
Zespół Szkół w Chotyńcu, Zespół Szkół w Laszkach, Zespół Szkół w Łazach, Zespół Szkół w Nienowicach, Zespół Szkół w Ostrowie, Zespół Szkół w Skołoszowie.
Nad ich zdrowiem psychicznym (no bo sam po sobie wiem, co matematyka potrafi zrobić z człowiekiem) czuwali Opiekunowie – Piękne Matematyczki - Pani Monika Smyk; nauczyciel matematyki Zespołu Szkół w Chotyńcu, Pani Edyta Grela; nauczyciel matematyki Zespołu Szkół w Laszkach, Pani Beata Kołcz; nauczyciel matematyki Zespołu szkół w Łazach, Pani Magdalena Kud; nauczyciel matematyki Zespołu Szkół w Nienowicach; Pani Iwona Grabowska-Broda nauczyciel matematyki Zespołu Szkół w Skołoszowie -
.......no i nasza Ewa Kasiurak od Lubczyńskich. Nad tym wszystkim fruwała duchem (i nie raz ciałem Swym wpadła do klasy) niezastąpiona Pani Dyrektor Anna Michalska przydając całości lokalnego kolorytu, a na koniec suweniry rozdając. Jak na zdjęciach widać, techniczno-komputerzaną stronę opanowywał nasz Kacper Stopa
Należy również przy suwenirach wspomnieć o naszym kochanym Urzędzie Gminy Radymno, który to Swym sponsoringiem przyłożył się do całej akcji – serdecznie dziękujemy i nisko się kłaniamy (ja również nisko się ukłonię …. ktoś mnie już potem podniesie, bo kolanka się zacięły). Również i nasza Dyrunia przyłożyła się to podniesienia splendoru całej imprezy......
W ramach dnia pierwszego odbyły się konkurencje między drużynowe
1. konkurs na zapamiętanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi wcześniej wytypowani członkowie drużyn uczą się kolejnych cyfr rozwinięcia liczby Pi i przedstawiają swoje umiejętności w trakcie turnieju w formie ustnej (wygrała drużyna z Nienowic 135 przedstawiając 135 cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi)
2. konkurs na najpiękniejsze Pi przebranie drużyny - dowolna interpretacja (wygrała szkoła z Ostrowa)....
3. Pi opowiadanie; drużyny układają opowiadanie w których liczba liter w kolejnych wyrazach odpowiada kolejnym cyfrom rozwinięcia liczby Pi. W tym roku temat przewodni to "wakacje" (zwyciężyła drużyna z Łazów)
4. Zagadki Einsteina ; tekst w języku angielskim (wygrała szkoła z Łazów)
5. Tangram - zadaniem drużyny było ułożenie wyznaczonych obrazków w czasie 20 minut. obrazki są w załączniku
6. Mosty łamigłówka logiczna dostępna w trzech wariantach: poziom łatwy, średni i trudny. Każdy poziom inaczej punktowany. Drużyna sama zdecydowała, który poziom rozwiązuje w wyznaczonym czasie 20 minut.
W ostatecznym rozliczeniu wyniki jawią się nam tak:
I MIEJSCE - Zespół Szkół w Łazach
II MIEJSCE - Zespół Szkół w Nienowicach
III MIEJSCE - Zespół Szkół w Laszkach
IV MIEJSCE - Zespół Szkół w Skołoszowie
V MIEJSCE - Zespół Szkół w Ostrowie
VI MIEJSCE - Zespół Szkół w Chotyńcu
W przerwie między konkurencjami mogli zjeść drożdżówki (dobre, sam żarłem, choć matematyki ni w ząb nie umiem) i napić się soczku. Wszyscy uczestnicy jak również ich opiekunowie otrzymali nagrody.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, nisko się kłaniamy i zapraszamy za rok. Było nam baaaaardzo miło......u niektórych w wyniku matematycznych doznań, ciało matematyczne jest wprawiane w euforyczne pląsy.....Ewa własnie na to cierpi....
Na drugi i trzeci dzień
z matematyką walczyliśmy już we własnym gronie.....
Drugi dzień, to Dzień Matematyki 2017, nad którym roztacza się patronat honorowy Ministra Edukacji Narodowej.
Dzień Matematyki skierowany był do wszystkich! Nawet tych (a może przede wszystkim), którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań ma sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem. Zadania nie wymagały więc wiedzy matematycznej - wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką.
Uczniowie klas IV, V, VI zostali podzieleni drogą losową na cztery grupy α, β, γ i δ.
Podobnie było w przypadku uczniów z gimnazjum.
Przez dwie godziny drużyny odpowiadały na pytania zadawane w prezentacji przygotowanej na Dzień Matematyki (Microsoft PowerPoint). Prezentacja składała się z pytań z zakresu matematyki i nauk pokrewnych. Do każdego pytania dołączona była prawidłowa odpowiedź oraz krótki opis "Na temat" pełniący rolę edukacyjną. Sama prezentacja pochodziła ze strony www.e-math.pl/dzienmatemtyki.
I tak miło nam ogłosić, że wśród uczniów klas IV – VI zwyciężyła drużyna γ w składzie: Filip Kosiński, Marcin Kwaśny, Martyna Rusinko, Izabela Storek, Hubert Suchy, Kamil Szczepanik i Michał Zięba.
Wśród uczniów klas IG – IIIG zwyciężyła drużyna γ w składzie: Szymon Jędrzejko, Paweł Kokoszka, Dawid Kuropatwa, Kacper Koralewicz, Piotr Rużanowski, Patryk Siara i Kacper Stopa.
Zwycięzcy otrzymali drobne, ale jakże cenne nagrody.
Kolejnym etapem naszego świętowania było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Matematyka wśród nas”. Był to konkurs klasowy. A oto wyniki:
I MIEJSCE – I G
II MIEJSCE – II G
III MIEJSCE V
Na końcu odbył się konkurs pod hasłem „Matematyka w wierszu”. Uczniowie recytowali własne wiersze związane z matematyką. Wyniki:
Szkoła podstawowa:
I MIEJSCE – KLASA V
II MIEJSCE – KLASA VI
III MIEJSCE – KLASA IV
Gimnazjum:
I MIEJSCE – III G
II MIEJSCE – I G
Klasy otrzymały gratulacje i dyplomy..... były i smakołyki, ale Admiś musiał się smakiem obejść wobec śmiertelnego zagrożenia.....
Dzień trzeci – 17 marca
W tym dniu odbył się Międzynarodowy konkurs "Kangur Matematyczny" adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Rozgrywany jest sześciu kategoriach, które obejmują następujące klasy:
Żaczek
|
klasy 2 szkół podstawowych;
|
Maluch
|
klasy 3 i 4 szkół podstawowych;
|
Beniamin
|
klasy 5 i 6 szkół podstawowych;
|
Kadet
|
klasy I i II gimnazjów;
|
Junior
|
klasy III gimnazjów, I liceów i techników,
I, II, III zasadniczych szkół zawodowych;
|
Student
|
klasy II i III liceów i techników oraz IV techników.
|
Test konkursowy w kategorii "Żaczek" zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności (7 zadań po 3 punkty, 7 zadań po 4 punkty i 7 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 21 punktów.
Test konkursowy w kategorii "Maluch" zawiera 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 24 punkty.
Testy konkursowe pozostałych kategorii zawierają po 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów. Uczeń uczestniczący w konkursie w każdej z tych kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów.
Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.
W czasie trwania Konkursu nie wolno korzystać z kalkulatorów.
Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu. Wprawdzie wyniki Konkursu mogłyby być wykorzystane do opracowania międzynarodowych rankingów czy innych form rywalizacji pomiędzy krajami (jak ma to miejsce np. w przypadku Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej), jednak nie byłoby to zgodne z główną ideą konkursu, którą jest sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy. Dzień konkursu, "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki, nie ograniczającym się wyłącznie do samego konkursu. Jest też okazją do realizowania innych form popularyzacji matematyki.
W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do tego konkursu.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki.