W dniach 19-22.05.2015r. uczniowie naszej szkoły wyjechali na czterodniową wycieczkę do Kudowej Zdrój. Wzięło w niej udział 46 uczniów oraz 5 opiekunów. Wszyscy mieszkali w schronisku "Osir".
Wyjazd nastąpił o godzinie 3:00 nad ranem spod placu szkoły. Po dotarciu na miejsce i spożyciu obiadokolacji wszyscy wybrali się na Szczeliniec Wielki, który jest największym szczytem Gór Stołowych (ok. 919 m npm.) na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i trasami widokowymi z panoramą Sudetów.
Niestety pogoda nie dopisywała zarówno pierwszego jak i drugiego dnia, gdzie to kolejnym etapem wycieczki była wyprawa do Błędnych Skał w Górach Stołowych oraz do Kaplicy Czaszek.
Błędne Skały to zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt położony w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Obecnie pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi, jak skalne maczugi, grzyby, czy słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna.
Kaplica Czaszek jest zabytkiem sakralnym znajdującym się w Czermnej w województwie dolnośląskim. Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. Dalsze 20–30 tys. szczątków leży w krypcie pod kaplicą.
Trzeciego dnia wycieczka wyruszyła do Czech, do Skalnego Miasta, którego powierzchnia to ok. 1800 ha.
Skały Adrszpaskie znajdują się w północno-zachodniej części masywu, w pobliżu wsi Adrszpach. Są to unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr.
Wiele skał posiada własną nazwę jak: Głowa cukru, Kochankowie czy Starosta i Starościna, Komin Cukrowy, Ząb, itd. Obszar Skał Adrszpasko-Cieplickich został objęty rezerwatem przyrody. Jest bardzo cenny nie tylko ze względów geologicznych i geomorfologicznych, lecz także pod względem różnorodności fauny i roślinności.
Obecnie jest tam kilka tysięcy tras wspinaczkowych i tyleż samo zdobytych wierzchołków. Przepiękną atrakcją również jeziorka. Wokół dużego prowadzi szlak z punktami widokowymi. Natomiast na małym nie lada atrakcją jest pływanie dużymi łodziami.
Czwartego, ostatniego dnia, uczestnicy wycieczki zwiedzili Ogród Zoologiczny we Wrocławiu. Jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich i największym (pod względem liczby wystawianych zwierząt) ogrodem zoologicznym w Polsce. W ZOO uczniowie mieli również okazję zwiedzić kilka zabytków budowlanych, np.:
- Baszta Niedźwiedzi
- Dom dużych drapieżców
- Słoniarnia
- Budynek restauracji z 1885 roku
- Domek Nutrii
- Pawilon przedwojenny
W schronisku nie obyło się bez różnych rozrywek, np. konkurs w ping-ponga czy konkurs na najczystszy pokój. Nauczyciele również zorganizowali grilla, mimo niesprzyjającej pogody.
Wszystkim uczestnikom bardzo podobała się wycieczka i byli z niej wyjątkowo zadowoleni.